Kolaże papierowe (tradycyjne)

Twórczość dla każdego

Tworzenie kolaży może też być po prostu zabawą, źródłem przyjemności, czy rodzajem twórczości plastycznej dostępnej praktycznie dla każdego. Do wykonania własnego kolażu klasycznego potrzebujemy przecież tylko papieru, nożyczek, kleju oraz czasopism. Wycięte z czasopism elementy układamy po swojemu i przyklejamy na kartce papieru lub płótnie. Bazą do takiej pracy nie musi być biała kartka – można wykorzystać kolorowe papiery, stare obrazki, albo własnoręcznie przygotować tło np. namalowane farbami.

Oczywiście do samego projektu wykorzystać można też wiele innych materiałów – zdjęcia i ich fragmenty, ozdobne papiery, naklejki czy taśmy, tkaniny (np. koronki), farby, pasty strukturalne itd. Nie musimy trzymać się żadnych konkretnych zasad – kolaż może składać się wyłącznie z obrazków, może (ale nie musi) być uzupełniony napisami, odręcznymi rysunkami, albo być wyłącznie tekstowy, skupiając się na treści, na łączeniu w nową całość istniejących na papierze słów i zdań. 

Po prawej możemy zobaczyć kolaż, który ostatnio wykonałam. Użyłam nożyczek, kleju oraz jednego magazynu VOGUE. Chciałam pokazać jak proste może być tworzenie kolażu. Po wybraniu elementów z gazety, które wydają się dla mnie być interesujące, wycięłam je i zaczęłam rozkładać na białej kartce a3, do momentu, kiedy byłam zadowolona. Elementy przykleiłam na kartce dopiero, kiedy była na 100% pewna, że ich położenie mnie satysfakcjonuje. Sklejkę włożyłam w antyrame, żeby wszystko usztywnić. Ważne jest, aby spróbować przeplatać między sobą wycięte elementy, nadać im trójwymiarowego wyglądu, bawić się warstwami. W magazynie dobrze jest znaleźć charakterystyczne elementy, wyróżniające się na stronie. Ja trzymałam się obranego przez siebie motywu, szukałam owoców, kobiet, kwiatów. Wycięłam również ciekawe według mnie słowa, które zebrały wszystkie elementy w jednym temacie – smakach. 

źródło: własne zdjęcia