Kolaże cyfrowe

Twórczość w Internecie

Jak wszystko we współczesnym świecie, tak i kolaże przeniosły się do przestrzeni cyfrowej. Wersje cyfrowe sklejek tworzy się w programach komputerowych, jednych mniej, drugich bardziej skomplikowanych. 

Istnieje wiele programów, które są darmowe i łatwe w obsłudze. Niestety ich minusem jest też to, że są w pewien sposób ograniczone. Zrobienie kolażu ze zdjęć w programie oferującym odpowiednią funkcję jest intuicyjne i zajmuje jedynie chwilę. W zależności od dostępnych opcji możemy przykładowo wybrać gotowy szablon lub prostą siatkę określającą układ obrazów.
Do takich programów należą na przykład:

  • Canva to przeglądarkowe narzędzie do tworzenia projektów graficznych i edycji obrazów. Do dyspozycji mamy wiele darmowych szablonów oraz siatek, a także filtrów i dodatkowych opcji edycji. 
  • PicMonkey jest kolejną przeglądarkową aplikacją do podstawowej edycji zdjęć za pomocą kilku kliknięć. 
  • Layout from Instagram to prosta i bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne. Służy do tworzenia kolaży w kilku krokach, które można udostępnić za pośrednictwem różnych aplikacji.

źródło własne

Zaawansowane

Jeśli programy darmowe, przeglądarkowe, to dla nas mało, możemy skorzystać z programów płatnych, takich jak np. Adobe Photoshop. 

Photoshop daje nam ogromne możliwości twórcze, pozwala nie tylko sklejać ze sobą zdjęcia, ale działać podobnie jak przy kolażach klasycznych – wycinając  i wklejając na warstwach, tworząc trójwymiarowe efekty, przekładając ze sobą poszczególne elementy. Praca w Photoshopie pozwala nam na jeszcze więcej niż przy kolażach analogowych, ponieważ mamy dostępnych o wiele więcej narzędzi niż tylko nożyczki i klej. Możemy dodać cień w odpowiednich miejscach, nałożyć teksturę, jakikolwiek kolor jaki tylko chcemy, pozwolić zdjęciom/grafikom przenikać się przez siebie, używając przezroczystości. 

Gdzie można znaleźć elementy do kolażu cyfrowego?
Oczywiście można po prostu zeskanować gazety, wycinki, zdjęcia, których chcemy użyć do kolażu. Następnie wystarczy wrzucić je w program i obrobić tak jak chcemy. Jeśli nie mamy ciekawych gazet pod ręką, możemy skorzystać ze stron, które udostępniają takie elementy. Np, strona freepik.com  oferuje zarówno darmowe jak i płatne zdjęcia, pliki psd czy wektory. Możemy również trochę się pobawić i poszukać unikalnych elementów na polonie dając im nowe życie.

Możliwości są nieograniczone, jak to się mówi „Ogranicza nas jedynie wyobraźnia”. 

Tutaj znajdziesz tutorial jak zrobić kolaż w Photoshopie.

Wykorzystanie kolażu

źródło: plakaty CSK

źródło: pinterest [https://i.pinimg.com/originals/d5/19/21/d519215532848b850bbdfa1d8c4fc895.gif]